01 Ocak 2011

Poyraz RES Yatırımı Başlıyor

Polat Enerji ve Demirer Enerji ortaklığı, 75 milyon Euro'luk proje ile en büyük rüzgar enerji santralini Kepsut'a kuracak. Yılanlı Dağı'na kurulacak 28 adet rüzgar türbiniyle 75 bin kişinin tüm enerji ihtiyacı karşılanacak.

İlçemiz Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımına ev sahipliği yapacak. Polat Enerji ve Demirer Enerji ortaklığı, 75 milyon Euro'luk proje ile en büyük rüzgar enerji santralini Kepsut'a kuracak. Yılanlı Dağı'na kurulacak 28 adet rüzgar türbiniyle 75 bin kişinin tüm enerji ihtiyacı karşılanacak.

KEPSUT'A PİYANGO

"Poyraz Rüzgar Enerjisi Santrali projesinin tanıtımı, Polat Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat ve Demirer Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Erol Demirer'in katılımıyla geçtiğimiz hafta Balıkesir Asya Termal Otel'de gerçekleştirildi.Balıkesir Valisi Yılmaz Arslan, Belediye Başkanı İsmail Ok ile Kepsut Kaymakamı Serkan Şeker ve Belediye Başkanı İsmail Cankul ve ilgili kuruluşların temsilcilerinin katıldığı toplantıda konuşan Adnan Polat, rüzgar enerjisinin yerli ve sürdürülebilir bir kaynak olması nedeniyle enerjide dışa bağımlılığın önlenmesi için önemli olduğunu söyledi. 

EN ŞANSLI ÜLKEYİZ

Polat, 2010 yılı sonu itibariyle dünyadaki rüzgar enerjisi gücünün 194 bin megavata (MW) ulaştığını ve bu gücün bölgelere dağılımında Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika ülkelerinin ilk üç sırayı paylaştığını hatırlattı. Çin'in geçen yıl gerçekleştirdiği yatırımlarla dünyanın en büyük Rüzgar Enerjisi Santrali (RES) kurulu gücüne ulaştığına dikkat çeken Polat, rüzgar potansiyeli açısından Türkiye'nin dünyadaki en şanslı ülkeler arasında bulunduğunu kaydetti.

EN BÜYÜK SANTRAL KEPSUT'A

Polat Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, 2000 yılında kurulan şirketlerinin, uluslararası yenilenebilir enerji sektörünün en büyük şirketlerinin biri konumundaki EDF-EN yanında Türkiye'nin rüzgar enerjisi alanında en eski firması olan Demirer enerji ile de Türkiye'nen en büyük ortaklıklarını kurduklarını hatırlattı. Polat, iki şirketin tek başına sahip oldukları santraller dışında kurdukları iştirakler ile 214 MW gücünde 6 rüzgar enerjisi santraline sahip olduğunu belirterek, bunlardan birinin Türkiye'nin en rüzgarlı şehirlerinden biri durumundaki Balıkesir'e "Poyraz Rüzgar Enerji Santrali" adı altında yapılacağını açıkladı.Polat, Balıkesir'deki yatırımla ilgili şu bilgileri verdi:

İHTİYACIN %20'SİNİ KARŞILAYACAK

"Kepsut ilçesinde yapımına başlanan santral tamamlandığında 28 adet rüzgar türbini ile 54,9 MW kurulu güce sahip olacak. Balıkesir'de ikametlerin enerji ihtiyaçlarının %20 sinden fazlası bu santralden karşılanacak. 2011 sonunda üretime geçirilmesi hedeflenen Poyraz RES, yaklaşık 75 milyon euro yatırım bedeli ile Polat-Demirer ortaklığının en büyük kurulu güce sahip olan santralidir. Poyraz RES tamamlandığında yılda 150 milyon kilovat saat elektrik üretecek ve 75 bin kişinin tüm elektrik ihtiyacını karşılayabilecek. Santralimiz yılda toplam 95 bin 250 ton karbondioksit azalımı gerçekleştirecektir."Recepköy - Armutlu arasında Yılanlı dağı'nda yapımına başlanılan Rüzgar Enerji Santrali tamamlandığında  28 adet rüzgar türbiniyle 54.9 MW. kurulu güce sahip olacak. Balıkesir'deki ikametlerin enerji ihtiyaçlarının %20 sinden fazlası bu santralden karşılanacak.

Kepsut Belediyesi