01 Ocak 2011

Polat Enerji'nin Rüzgar Gülleri 2011'de de Akenerji için Dönecek

Türkiye'nin önde gelen elektrik üreticilerinden Akenerji ile temiz enerji üreten şirketler içinde lider olmayı hedefleyen Polat Enerji arasında geçtiğimiz mayıs ayında imzalanan elektrik satış anlaşmasının süresi bir yıl daha uzatıldı. Buna göre Akenerji, Polat Enerji'nin rüzgar santrallerinin tüm üretim kapasitesini 2011'de de almaya devam edecek.

Entegre bir enerji şirketi olmak vizyonuyla elektrik piyasasında üretim, dağıtım, toptan satış ve perakende satış alanlarında faaliyet gösteren Akenerji ile rüzgar enerjisine dayalı üretim kapasitesini her geçen gün artıran Polat enerji 2010 yılında hayata geçirdikleri işbirliğine 2011 yılında da devam etme kararı aldı.

2010 yılı Mayıs ayında Polat Enerji'nin 100 MW'lık elektrik üretim gücüne sahip santrallerinin yılsonuna kadar üreteceği tüm elektriği satın aldığını açıklayan şirket, işbirliğini 2011 yılsonuna kadar uzattı. Bu kapsamda Akenerji, mevcut kurulu gücü 128,3 MW olan ve yıl sonuna kadar kademeli olarak 189,2 MW'a çıkması hedeflenen rüzgar santrallerinin tüm kapasitesini satın almış oldu.

2010 yılı içinde Türkiye'nin farklı yörelerinde 301 MW değerinde 5 hidroelektrik santralini devreye aldıklarını ve böylece toplam kurulu güçlerini 659 MW'a çıkardıklarını belirten Akenerji Genel Müdürü Ahmet Ümit Danışman, enerji tüketiminin yeniden yükselişe geçmesine paralel olarak ikili anlaşmaların hızla artması ve talebin kendi kapasitelerinin üzerine çıkması nedeniyle Polat Enerji'nin 128,3 MW güçteki rüzgar santrallerinin enerji yönetimine bir yıl daha devam edeceklerini açıkladı.

Türkiye'nin en büyük ve etkin enerji ticaret platformu olmak hedefiyle diğer üreticilerin ürettikleri enerjiyi de değerlendirmek istediklerini vurgulayan Danışman, Polat Enerji ile imzalanan anlaşmanın, üretici firmanın dengeleme sorumluluğunu da üstlenerek yapılmış ilk ve önemli bir anlaşma olduğunu hatırlattı. Danışman, 'Müşterilerimize daha fazla yeşil enerji sunma imkanı elde ettiğimiz işbirliğinin devam etmesinden dolayı mutluyuz' dedi.

Polat Enerji Genel Müdürü Zeki Eriş ise işbirliğine ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

'Polat Enerji olarak ilk santralimizin temelini attığımız 2005 yılından bu yana yaptığımız yatırımlarla 2011 yılı içerisinde üretecek olduğumuz yaklaşık 400 milyon kWh elektrik enerjisini Akenerji ile anlaşarak piyasaya sunmaktan büyük mutluluk duymaktayız.

Polat Enerji 2011 yılı sonuna kadar devreye almayı hedeflediği lisanslı projelerini tamamladığında yılda yaklaşık 700 milyon kWh elektrik üretecektir. Yılda yaklaşık 600.000 ton karbondioksit azaltımını sağlayacak bu santraller ile hem ülke ekonomisine hem de insan sağlığına hizmet ediyor olmak bizler için gurur kaynağıdır.

Çevresel maliyetlerin daha da önem kazandığı günümüzde çevre duyarlılığı yüksek olan ve portföyünde yenilenebilir enerji payını arttırma yönünde hızla ilerleyen Akenerji ile 2010 yılında başlayan işbirliğimize 2011 yılında da devam etmekten son derece mutluyuz.

29 Aralık 2010'da yasalaşan yeni Yenilenebilir Enerji Kanunu'ndaki desteklerin de verdiği moralle Polat Enerji yatırımlarını arttırmak için girişimlerine devam edecektir.'