01 Şubat 2011

Rüzgara büyük yatırımlar geliyor

Yenilenebilir Enerji Kanunu'nun (YEK) çıkmasıyla, büyük şirketler yatırım yapmaya hazırlanıyor. Sektör temsilcilerinin öngörüsü, 5 yıl içinde yapılacak yenilenebilir enerji yatırımlarının 30 milyar Dolar'la 20 bin MW'a ulaşacağı yönünde.

Koç, Sabancı, Zorlu, Aksa, Anadolu Grup, MMEKA, Polat ve Bilgin Enerji gibi büyük şirketlerin yatırımlara hızla hazırlanmasında, rüzgâr enerjisinde Türkiye'den alım yapıldığında verilecek olan teşvik önemli bir rol oynuyor. Buna göre, rüzgâr enerjisinde kW başına 7,3 Dolar verilirken yerli alım durumunda eklenecek 3,7 Dolar ile toplam destek 11 Dolar olacak.

Yenilenebilir enerji kaynaklarındaki üretim payını arttırmayı hedeflediklerini dile getiren Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Selahattin Hakman, "Bu çerçevede, 2015 yılı için hedeflediğimiz minimum 5 bin MW kurulu gücündeki portföyün; %40-45'inin hidroelektrik santrallerinden, %5-10'unun ise rüzgâr enerjisi santrallerinden oluşmasını öngörüyoruz" dedi.

Polat Enerji Genel Müdürü Zeki Aybar Eriş, kanunda yerli katkı desteği kararı çıkmasının Türkiye'de yenilenebilir enerjide bir sanayi hamlesi yapacağını ve bu sayede Türkiye'de rüzgâr enerjisi ekipmanları sanayisinin gelişeceğini söyleyerek; "5 yıl içinde yaklaşık olarak 20 bin MW'lık bir kurulum olacağına göre 30 milyar Dolar'lık yeni bir sektör oluşacak" dedi.