26 Eylül 2012

ICCI 2011 Rüzgar Kategorisi'nde Soma Rüzgar Enerji Santrali 'Başarı Ödülü' Aldı

Türkiye’nin ve bölgenin en kapsamlı ve en istikrarlı uluslararası enerji etkinliği olan ICCI - Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı kapsamında verilen Enerji Oscar Ödülleri, bu yıl Ankara’da düzenlenen görkemli bir törenle sahiplerini buldu.

Sektörel Fuarcılık tarafından bu yıl ikincisi gerçekleştirilen ICCI 2011 – Enerji Oscar Ödülleri için 2 kategoride toplam 7 enerji santrali ödül kazanırken, sektörün önemli isimlerinden oluşan jüri üyeleri ise, 2 santrali ‘Başarı Ödülü’ ve 1 projeyi de ‘Jüri Özel Ödülü’ ile onurlandırdı.

Türkiye’de enerji sektörünün 57 farklı lider şirketinin projelerinin değerlendirmeye alınarak, ödül almak için yarıştığı ICCI 2011 – Enerji Oscar Ödülleri’nde kazanan şirketlere ödülleri; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Hasan Murat Mercan, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mahmut Mücahit Fındıklı, TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Erol Kaya ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Hasan Köktaş tarafından verildi.

Bu yıl ikinci kez düzenlenerek Türkiye’nin ve bölgenin en büyük uluslararası enerji etkinliği olan ICCI’nın kapsamını daha da genişleten Enerji Oscar Ödülleri, 26 Eylül 2012 tarihinde JW Marriott Hotel Ankara’da gerçekleştirilen muhteşem törenle sahiplerini buldu.

Sektörel Fuarcılık tarafından düzenlenen ve Türkiye’nin en büyük enerji santrallerinin yarıştığı ICCI 2011 – Enerji Oscar Ödülleri törenine; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Hasan Murat Mercan, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı ve AK Parti Malatya Milletvekili Mahmut Mücahit Fındıklı, TBMM Çevre Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Erol Kaya ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Hasan Köktaş ile pek çok özel ve kamu kurumunun üst düzey yöneticileri, enerji sektöründe faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri katıldı.

Türkiye’de ilk kez geçtiğimiz yıl verilen Enerji Oscar Ödülleri’ne bu yıl katılım da oldukça yoğun oldu. Türkiye enerji sektörüne yön veren 72 önemli şirketin başvuruda bulunduğu, başvurusu kabul edilen 57 şirketin değerlendirilmeye alındığı ICCI 2011 - Enerji Oscar Ödülleri’nde, tam 10 proje ödüle layık görüldü. Sektörün önemli yönetici ve bilim insanlarından oluşan jüri heyeti tarafından değerlendirilen aday santraller, 2 ayrı kategoride yarıştı. Yenilenebilir Enerji Santralleri kategorisinde; Rüzgar Santralleri, Hidroelektrik Santralleri, Jeotermal Santralleri ile Biyokütle ve Atık Santralleri değerlendirilmeye alınırken, Termik Santraller kategorisinde; Doğalgaz Santralleri, Kömür Santralleri ve Atık Isı Santralleri olmak üzere toplam 7 proje değerlendirildi.

“Enerji’nin Oscar’ını”

Kazanan SantrallerJüri heyetinin belirlediği kriterlere uygun olan santraller arasında yapılan değerlendirmeler sonucunda; Yenilenebilir Enerji Santralleri alanında Hidroelektrik Kategorisi’nde Limak Hidroelektrik Santral Yatırımları A.Ş., Alkumru Barajı; Rüzgar Kategorisi’nde Borusan EnBW Enerji Yatırım ve Üretim A.Ş., Bandırma Rüzgar Enerji Santrali; Jeotermal Kategorisi’nde, Gürmat Elektrik Üretim A.Ş., Germencik Santrali; Biyokütle ve Atık Kategorisi’nde Oyka Kağıt Ambalaj San. ve Tic. A.Ş., Çaycuma Kağıt Fabrikası santralleri ödül aldı.

Enerji Öscar Ödülleri 2011’de Termik Santraller Atık Isı Kategorisi’nde Akçansa Çimento San. ve Tic. A.Ş., Çanakkale Çimento Fabrikası, Doğalgaz Kategorisi’nde EnerjiSA Enerji Üretim A.Ş., Bandırma Santrali; Kömür Kategorisi’nde ise İçdaş Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım San. A.Ş., Değirmencik Termik Santrali ödüle değer görüldü.

Jüri üyeleri; Hidroelektrik Kategorisi’nde Sanko Enerji / Sanibey Barajı Elek. Üret. Ve Tic. A.Ş., Cevizlik Regülatör Santrali’ne ve Rüzgar Kategorisi’nde Polat Enerji San. ve Tic. A.Ş.’nin Soma Rüzgar Enerji Santrali’ne ‘Başarı Ödülü’ vermeyi uygun buldu. Güneş Kategorisi’nde ise ülkemizde 2011 yılında faaliyete geçmiş güneş enerjisi santrali bulunmaması sebebiyle Türk Telekomünikasyon A.Ş.’nin “Türk Telekom A.Ş. Enerji Altyapısının Güneş Enerjisi ile Beslenmesi” projesine Jüri Özel Ödülü verilmesi uygun bulundu.

Kamu ve özel sektörün üst düzey temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen törende, kazanan şirketlere ödülleri Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Hasan Murat Mercan, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı ve AK Parti Malatya Milletvekili Mahmut Mücahit Fındıklı, TBMM Çevre Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Erol Kaya ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Hasan Köktaş tarafından verildi.

Ödülleri, Limak Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Sanko Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, Borusan EnBW Enerji Genel Müdürü Mehmet Acarla, Polat Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, Gürmat Enerji Genel Müdürü Müşfik Yamantürk, Oyka Kağıt Ambalaj Genel Müdürü Aytekin R. Kadıoğlu, Akçansa Çimento Genel Müdürü Hakan Gürdal, Enerjisa Süreç Yönetim Şefi Veli Balat, İçdaş Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım CEO’su Bülend Engin ve Türk Telekom Enerji ve Soğutma Sistemleri Grup Müdürü Nejdet Yüce aldılar.

Ödüllerin açıklanmasından önce, gündeme dair değerlendirmelerde bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye 10 yılın öncesinde bir tercih yaptığını ve bu tercihin özel sektör eliyle büyümek ve dünyanın büyüme hızından daha fazla büyüyerek Türkiye’nin dünyadaki sıralamasını üstlere doğru taşımak olduğunu vurguladı. Bakan Yıldız, “Geçtiğimiz 10 yıl içerisinde burada önemli başarılar elde edildi. Malum ilk 26 ekonomiden ilk 17 – 16 ekonomi arasına girdik. Bundan sonraki 11 yıl içerisinde de yine ilk 10 ekonomi arasına girme ile alakalı hedeflerimiz var. Bunu yapabilir miyiz? Bundan 10 yıl önceki kabiliyetlerimize göre yapma ihtimalimizin daha çok olduğunu söylüyor otoriteler. Bundan 10 yıl önce tahmin ettiğimizde ‘yapamayabiliriz’ cümleleri daha fazlayken, şu anda ‘yapabiliriz’ daha ön planda. Peki bunu kim yapacak? Hala Türkiye’deki tasarruf miktarları bir sonraki yılın büyüme rakamlarından daha düşük. O zaman özel sektör uluslararası sermaye ile birlikte bunu yapacak. Bunu en iyi uygulayacak sektörlerinden bir tanesi enerji sektörü. O yüzden burada toplanan bütün özel sektör temsilcilerine ve bunu denetleyen, düzenleyen politikalarını koyan bütün kamu temsilcilerine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Bakan Taner Yıldız konuşmasını şöyle sürdürdü: “Çünkü bizim yılda 3500 – 4000 MW civarında üretim rakamlarını ortaya koysak, dağıtıma iletime ayrı paralandırsak, bizim özel sektör marifetiyle oluşturduğumuz bu finans yapısı, tarım gibi sağlık gibi adalet gibi eğitim gibi aslında direkt kamu bütçesinden yapılan yatırımları finanse etmekte kullanıldı. Yani her birinizin direkt faydasının yanında zınni ve dolaylı bir faydaları da oldu. O yüzden sektörün yapılanmasının sıhhatine, rekabet ortamına, kalitesine her zaman dikkat ediyoruz ama bundan daha önce ele almamız gereken önemli konunun da bu olduğu kanaatindeyim. Bizim bir yılda şu anki istihdamın yüzde 30’lar civarındaki olan sektörü oluşturan tarım sektörünün bütün sübvansiyon rakamları 7.2 milyardır ve biz bu rakamı yalnızca bir karşılaştırma olsun diye söylüyorum, özel sektör enerjide bu yükü omuzlarına alarak kamunun bunu rahatlıkla finanse etmesinin önünü açmıştır. O yüzden çok reel bir sektör olan enerji de sosyal sorumluluk projeleri içinde her birimizin katkısının olduğunu söylemem lazım. Çünkü biz Türkiye olarak dünyadan daha hızlı büyümek zorundayız. Enerji sektörü olarak da Türkiye’den daha hızlı büyümek zorundayız.”

“Bazı yapılar enerji sektörünü dejenere etmek istiyor”

Bakan Taner Yıldız, bugün ülkenin idaresine irade koyan yapının özel sektöre güvendiğini belirtti. Özel sektör de Türkiye’deki siyasi istikrarın sürdürülebilir olduğuna güveniyor diyen Yıldız, şöyle devam etti: “Bu ikisinden biri eksik olursa bu yatırımlar yapılmaz. O yüzden özellikle Türkiye’nin kırılganlığını artırmak isteyen bazı yapıların dejenere etmek istediği, bozmak istediği sektörlerden bir tanesi enerji sektörüdür. O yüzden biz bu yatırımlarımızı yapmaya devam edeceğiz. Makul karlarla, -malum çok fazla verilse sermaye transferine dönüyordu, çok az kar verirsek özel sektör yatırımlarını yapamıyordu- biz inşallah özel sektörümüzün sağlığına, sıhhatine dikkat edeceğiz. Bakın dikkat edin, bu yaz üreticiler için fiyat beklentileri vardı. Çok yüksek fiyatla satacağına inananlar vardı. Çok düşük fiyatlarla sıkıntıya düşeceğine inananlar vardı. Her ikisi de olmadı. Kamu, elindeki bütün üretim tesislerini özel sektörle beraber sinerji oluşturarak Türkiye’ye kazandırdı. İnşallah bundan sonra da devam edecek.”

“Özel sektörün ağırlığını artırıyoruz”

“Biz artık kamu ve özel sektör ayırımı yapmaksızın yüzde 34’ler seviyesinde aldığımız özel sektör üretim payını, şu anda yüzde 60’lar seviyesine taşımış olarak devam ediyoruz. Kısa ve orta vadede bu yüzde 75’lere çıkacak, özelleştirme programlarını bugün kararlaştırdık. Ve inşallah özel sektörün ağırlığı daha da artmış olacak.”

Bakan Taner Yıldız doğalgaz konusunda da kısa bir açıklamada bulundu. Yıldız, doğalgazda Batı hattından gelen 10 milyar metreküplük gazın özel sektör tarafından kontratları hemen hemen tamamlandığının altını çizerek, “Bundan sonraki hedefimiz diğer eksik kalan 4 milyar metreküpü de ocak ayından sonra, yine aynı usulle özel sektörün kullanımına sunmaktır. Toplam Türkiye havuzuna giren girdilerin azalmasına ve cirosunun artmasına gayret ediyoruz. Şu ana kadar bu büyük resim yanlış bir şekilde gitmiyor ve tamamlanıyor. Yani temel politikalarımızda, uluslararası global krize rağmen herhangi bir yanlışlık yok. Bakın ekonomiler global halde ama politikalar gittikçe ulusallaşıyor. Türkiye bu manada coğrafyasından kaynaklanan avantajları da kullanarak, inşallah büyüyerek bu sektörde kalacak. O yüzden bütün bu riskleri alan ve Türkiye’deki siyasi istikrarın sürdürülebilir olduğuna inanan siz değerli özel sektör temsilcilerini bir kez daha tebrik ediyorum. Burada ödül almış olan ya da bir sonraki yıl alacak olan bütün yatırımcılarımızı can-ı gönülden tebrik ediyorum. Özellikle yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yapacakları yatırımdan dolayı, bundan sonraki yıllarda da dirseklerimizin yanı başında olacaklarını bir kez daha söylüyorum” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin sadece yerel yatırımcılar için değil, enerjinin küresel oyuncuları için de cazip koşulları olan bir ülke haline geldiğini ifade eden TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı ve AK Parti Malatya Milletvekili Mahmut Mücahit Fındıklı, “Kamunun enerji piyasalarında oyuncu rolünden, düzenleyici ve denetleyici role geçmesi, giderek daha rekabetçi ve güvenilir bir enerji piyasası oluşması ile birlikte ilerliyor” diye konuştu ve enerji sektöründe serbest piyasa ekonomisine geçişin uzun ve zorlu olduğunu belirterek, enerji alanında yapılan her yatırımın ödüle layık olduğunu söyledi.

TBMM Çevre Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Erol Kaya ise yaptığı konuşmada, “Ülkemizin kalkınması için enerjiye ihtiyacımız var, ama bunu elde ederken gelecek nesillere bırakacağımız çevreye de dikkat etmemiz gerekiyor” dedi. Enerji üretiminde çevreyle ilgili olan hassasiyeti şimdiye kadar hukuk ile sağlamaya çalıştıklarını, ancak tüm büyük medeniyetlerde bunun ahlak boyutunun da önemli olduğunu söyleyen Kaya, “Bugün mevzuatlar noktasında üzerimize düşen görevleri yaparız, ancak ahlaki boyutta çevre bilincini de geniş kitlelere yaymamız gerekir. Çevresel hassasiyeti göz ardı etmeyen tüm yatırımları da Komisyonum adına desteklediğimizi hatırlatmak isterim” diye konuştu.

ICCI 2011 – Enerji Oscar Ödülleri’nin bir diğer önemli iştirakçisi ise Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Hasan Köktaş idi. Köktaş törende yaptığı konuşmada; 10-15 yıl önce enerji sektörünün tamamının, yüzde yüz hissedarı devlet olan 3 şirketten oluştuğunu, ancak günümüzde EPDK’dan lisans alan 25 binin üzerinde şirket olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti: “Özel sektörün zor şartlarda yatırımlar gerçekleştirdiğini birebir biliyorum. O yüzden bu ödüllerin sektör için çok anlamlı olduğunu düşünüyor ve bu ödüllerin devam etmesini istiyorum. Ödüllerin kriterlerinin ve metodolojisinin genişletilerek, kurumsallaşmasını temenni ediyor ve ayrıca gelecekteki adaylarının değerlendirme kriterleri içerisinde çevre ve sosyal sorumluluk kriterlerine de yer verilmesi gerekiyor diye düşünüyorum.”

Yarışmanın teknik olarak nasıl kurgulandığı, yarışmanın işleyişi ve jüri üyelerinin çalışma sistemiyle ilgili bilgiler veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve ICCI Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Selahattin Çimen, “Enerji sektöründe göstereceğimiz performans yeterli olmaz ise, Türkiye’nin 2023 yılı için koyduğu hedefleri yakalama konusundaki performansı o kadar düşük olacaktır. Dolayısıyla sektör olarak omzumuzdaki yük ve sorumluluk büyüktür” diye konuştu. Çimen, Enerji Oscar Ödülleri’nin ilk olarak özel sektörün güzel ve faydalı uygulamalarını ortaya koymak ve özel sektörü motive etmek amacıyla yaptıkları istişareler sonucunda ortaya çıktığını ifade ederek, değerlendirmelerin şeffaf bir şekilde yapıldığının altını çizdi.

Sektörel Fuarcılık olarak yaklaşık 20 yıllık tecrübeyle enerji, çevre, geri dönüşüm ve atıklarla ilgili ülkenin en önemli fuar, kongre, sempozyum, sergi ve konferanslarını düzenlediklerini belirten Sektörel Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Bulak, “ICCI Enerji Oscar Ödülleri’ne geçtiğimiz yıla nazaran gerek kamudan ve gerekse de özel sektörden giderek artan bir ilgi olduğunu görüyoruz. Türkiye’nin en büyük ve en önemli 72 farklı enerji şirketinin ödüllere aday olarak başvurması, bunlardan 58’inin değerlendirmeye tabi tutulması, bizleri takdir edersiniz ki fazlasıyla heyecanlandırdı. Bu Oscar Ödüllerini gelenekselleştirmek için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.