18 Mayıs 2016

Polat Enerji COO'su Gökmen Topuz, Enerji Yönetimi ve Politikaları Çalıştayı'nda konuştu

"Yerli üretimi arttırabilmek ve de hedeflerimize ulaşabilmek için kapasite artışlarına ayrı bir önem ve destek verilmesi gerekmektedir."

16 Mayıs 2016 tarihinde İzmir Ekonomi Üniversitesi, Balçova Kampüsü'nde gerçekleşen çalıştayda enerji sektöründen pek çok katılımcı ağırlandı. Çalıştayın "Yerli Kaynaklara Dayalı Enerji Üretiminin Türkiye Enerji Güvenliğindeki Rolü" oturumunda konuşmacı olarak yer alan, Polat Enerji COO'su Gökmen Topuz, "Piyasa da devamlılık sağlamak, yerli üretimi arttırabilmek ve de hedeflerimize ulaşabilmek için kapasite artışlarına ayrı bir önem ve destek verilmesi gerekmektedir. Piyasada gerçek yatırımcıların var olabilmesini sağlayıp, lisans ticareti üzerine iş modeli yapanların bir an önce piyasa dışına ittirilip, bu tür firmalara yeni lisans verilmesinin önüne geçilmelidir." şeklinde konuştu.

"Her 1000 MW Rüzgar Enerjisi senede 200 Milyon USD'lık Doğal Gaz ithalatını düşürmektedir. Biz 2014?de 2019'a ötelediğimiz hedefe ulaşabilseydik 5 sene içinde 5 Milyar Dolardan fazla tasarruf sağlayabilirdik."

Konuşması sırasında sektör ile ilgili mühim noktalara değinen Gökmen Topuz, "Kapasite Artışlarına" bir an önce hız verilmesini, eğer bu sağlanabilirse ülkemize kısa süre içinde 750 Milyon ile 1 Milyar USD civarında RES yatırımı kazandırılabileceğini vurguladı.